Uluru ( Ayersova skála )
Uluru - Ayersova skála
Pro původní domorodé obyvatelstvo byla tato rudá hora,kterou nazývají Uluru, po celé věky tajemným a posvátným místem.Uluru není, jak by se podle názvu mohlo mohlo zdát, gigantický balvan. Jeto troska starého pískovcového pohoří, které bylo asi před 500 miliony lety vyvrásněno a jehož velká část dosud leží pohřbena pod vrstvami sedimentů okolní plošiny.Uluru vyčnívá nad okolní terén do výšky 348 metrů a pokrývá plochu 3,3 kilometru čtverečního. Její boky brázdí souběžné erozní rýhy, které využívají mezivrstveních spár ležících mezi vrstvami usazenin vztyčenými pod úhlem 80 stupňů. Obvod základny, v níž jsou jeskyně a erozní dutiny severovýchodního úpatí se táhne 150 metrů vysoká, tenká deska, známá jako Klokaní ocas.
V této centrální části Austrálie téměř neprší, ale pokud se dešťové srážky vyskytnou, bývají velmi prudké. Při takovém lijáku se voda řítí se strmých, místy doslova kolmých úbočích, kde prohlubuje boční rýhy a také naplňuje tůňky a prohlubně na temeni skály. Některé z nich mají hloubku i rozměry obytné místotnosti.
NEZNIČITELNÍ - V tůních na skále žijí už miliony let listonozi ( Triops ). Jejich vajíčka přečkají mráz i vedro přes 50 °C